Convallis - apartamenty, Zakopane
Convallis - profil na facebook.com
W okolicy znajdziemy moc atrakcji...

Atrakcje turystyczne Zakopanego

SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ

(na Krzeptówkach) wybudowane w latach 1987-1992 jako votum dziękczynne za ocalenie życia Papieżowi Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku, miejsce pielgrzymek wielu tysięcy wiernych. W 1997 roku Papież odwiedził świątynię i dokonał jej konsekracji. Projekt budowli wykonany został przez zakopiańskiego architekta Stanisława Tylkę. Wnętrze jest pięknie zdobione, wykonane w drewnie z zachowaniem zdobnictwa góralskiego, a wszystkie stolarskie i ciesielskie prace wykonali miejscowi rzemieślnicy. Na szczególną uwagę zasługują stacje drogi krzyżowej oraz konfesjonały.
W zlokalizowanej w pobliżu sanktuarium kaplicy Niepokalanego Serca Maryi z 1951 roku znajduje się figura Matki Bożej poświęcona, a następnie koronowana przez Karola Wojtyłę.

GUBAŁÓWKA (1120m n.p.m.)

Rozległe wzgórze o łagodnych zboczach, popularne miejsce spacerów i wycieczek o każdej porze roku, atrakcyjny punkt widokowy na Zakopane, Tatry i okoliczne pasma górskie (Gorce, Beskid Wysoki i Pieniny). Zimą zbocza jej stanowią doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Sprzyja temu rozbudowana sieć wyciągów i tras zjazdowych. Niektóre z nich są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Gubałówkę można osiągnąć pieszo szlakami turystycznymi lub skorzystać z prowadzących tam kolei linowych: Butorowy (kolej linowa krzesełkowa, dł.1650m), Szymaszkowa (kolej linowa gondolowa, dł.1500m) oraz Gubałówka (kolej linowo-terenowa, 1340m). Wzdłuż grzbietu Gubałówki prowadzi asfaltowa droga o ograniczonym ruchu samochodowym, łącząca najwyższe stacje w/w kolejek, którą biegnie kilka szlaków turystycznych do pobliskich wiosek góralskich.
Atrakcjami Gubałówki są również: kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, rzeźba S.Kaniaka „Polonia Restituta”, krzyż ufundowany przez Tytusa Chałubińskiego, restauracja z wnętrzem zaprojektowanym przez A.Kenara oraz letnia zjeżdżalnia.

KASPROWY WIERCH (1987m n.p.m.)

Najczęściej odwiedzany szczyt polskich Tatr a zarazem centrum narciarstwa zjazdowego, ze względu na zimowe walory terenu w postaci długo zalegającej pokrywy śnieżnej oraz nowoczesnej infrastruktury. W położonym nieco poniżej wierzchołka, budynku górnej stacji kolei linowej mieści się bar, przechowalnia nart oraz siedziba TOPR. Na szczycie czynne jest również obserwatorium meteorologiczne wybudowane w 1938 roku – najwyżej położony budynek w Polsce. Do dyspozycji narciarzy są dwie kolejki krzesełkowe umożliwiające jazdę w dwóch kotłach – mniejszym i łagodniejszym w Dolinie Gąsienicowej i trudniejszym w Dolinie Goryczkowej.
Kolej krzesełkowa „Gąsienicowa”- czteroosobowa, wybudowana w 1962 roku, długość 1156 m, różnica wzniesień 351 m.
Kolej krzesełkowa „Goryczkowa”- dwuosobowa wybudowana w 1969 roku, długość 1736 m, różnica wzniesień 602 m.
Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic prowadzą dwie najdłuższe w Polsce nartostrady o różnicy wysokości ponad 900 m. Trasa zjazdowa: Kasprowy Wierch – Dolina Goryczkowa – Kuźnice ma ok. 5 km długości i nie stwarza narciarzom trudności. Znacznie trudniejsza jest trasa zjazdowa: Kasprowy Wierch – Dolina Gąsienicowa – Kuźnice o długości 9700 m z uciążliwym podejściem z Hali Gąsienicowej w kierunku Polany Królowa Rówień oraz z kilkoma niebezpiecznymi zakrętami
w rejonie Doliny Olczyskiej i Nosalowej Przełęczy.

KRUPÓWKI

najstarsza ulica Zakopanego, która, kiedy była jeszcze ścieżką, łączyła dwa pierwsze centra osadnicze miasta – okolice ul.Kościeliskiej z Kuźnicami. Obecną nazwę nadano jej w latach 80-tych XIX w. kiedy to powstały przy niej pierwsze budynki. Niektóre z nich przetrwały do dziś, należąc obecnie do najpiękniejszych zabytków architektury Zakopanego. Są to: kościół pw. Świętej Rodziny, Zespół Szkół Zawodowych im.W.Matlakowskiego, budynek Muzeum Tatrzańskiego, hotel „Kasprowy Wierch”. Na miejscu całkowicie zniszczonych budynków powstały obiekty o nowoczesnej architekturze, które wzbogaciły występującą już tutaj mieszaninę stylów: zakopiańskiego, szwajcarskiego i tyrolsko-bawarskiego.
Krupówki są obecnie miejscem spacerów turystów z całego świata.

RÓWNIA KRUPOWA

położona w centrum Zakopanego łąka śródmiejska, z której rozlega się wspaniały widok na Tatry. Jest ona miejscem organizacji imprez kulturalnych i festynów, a także znakomitym terenem do spacerów. Jedną z ważniejszych cyklicznie odbywających się od 1968 roku w tym miejscu imprez jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich (druga połowa sierpnia)

TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA i kawiarnia Teatru Witkacego

Założony w 1985 roku; ul.Chramcówki 15, tel. kasa teatru: 600001514 (w godz.9.00-14.00); www.witkacy.zakopane.pl

WIELKA KROKIEW im.Stanisława Marusarza

największa skocznia narciarska w Polsce, rozsławiona ostatnio za sprawą sukcesów sportowych Adama Małysza. Dostępna do zwiedzania również latem, dzięki kolejce krzesełkowej, którą można wjechać na szczyt rozbiegu i podziwiać panoramę Zakopanego z tarasu widokowego. U podnóża skoczni znajdują się stragany z pamiątkami, atrakcje dla dzieci oraz punkty gastronomiczne.